Lori škraboškový - Blue eared Lory

/album/lori-skraboskovy-blue-eared-lory/lori-skraboskovy-1-jpg/

—————

/album/lori-skraboskovy-blue-eared-lory/lori-skraboskovy-2-jpg/

—————

/album/lori-skraboskovy-blue-eared-lory/lori-skraboskovy-3-jpg/

—————

/album/lori-skraboskovy-blue-eared-lory/lori-skraboskovy-4-jpg/

—————

—————


Lori škraboškový

 

Druh Eos semilarvata
Výskyt Ceram, Indonésie
Velikost 24 cm
Inkubační doba  
Počet vajec  
Poddruhy  0
Potrava nektar, pyl, hmyz
Cena 20 000 Kč

Barva opeření je jasně červená, horní část, příuší a proužek po straně hrdla fialově modrý, břicho a spodní krovky ocasní modré, ruční letky černé s červeným zrcátkem na vnitřní straně, loketní letky s černými špičkami, ramenní krovky s modrým nádechem, ocas z vrchní strany hnědavě červený, ze spodní strany matně červené, úzké okruží oka černavé, duhovka červenavě hnědá, nohy šedé, zobák oranžově červený. Samice je stejná jako samec. Mladí ptáci jsou podobní dospělým, avšak jejich zbarvení je světlejší a ne tak jasné. Zbarvení směrem k břichu může být variabilně prokvetlé modrou, modré zbarvení na tvářích a příuší je světlejší a menšího rozsahu, ramenní pera hnědavě šedá se světle modrým okrajem, duhovka a zobák tmavé. Pro přesné určení pohlaví je nezbytná analýza DNA či endoskopické vyšetření.

Ve volné přírodě je stále hojně rozšířen a je často ke spatření ve vyšších nadmořských výškách v pohoří Binaia na ostrově Ceram.

Chov tohoto Loriho není nejen v ČR ale i v Evropě moc rozšířen. Do ČR byl první pár dovezen v roce 2006 a v ostatních zemích to není o moc lepší, proto nelze ani přesněji určit jeho cenu, která je dosti nevyrovnaná a zároveň i dost vysoká. Odchovy tohoto Loriho zatím nebyly zaznamenány.


čeleď: Loriidae- Loriovití

Loriové jsou papouškové střední a menší velikosti, velice pestrých barev a jejich jazyk se zobákem je vzhledem k jejich potravě zcela odlišný od ostatních papoušků. Jejich základní potravou je nektar a samozřejmostí je dostatečné množství ovoce. Jsou to velice živý a inteligentní papouškové, které je možno bez větších problémů ochočit. Jejich domovinou je podle výskytu druhů Austrálie, Nová Guinea, Indonésie, Filipíny a ostatní přilehlé ostrovy.