Lori olivový - Duyvenbode´s Lory

/album/lori-olivovy/lori-olivovy-1-jpg/

—————

/album/lori-olivovy/lori-olivovy-2-jpg/

—————

/album/lori-olivovy/lori-olivovy-3-jpg/

—————

/album/lori-olivovy/lori-olivovy-4-jpg/

—————

—————


Lori olivový - Duyvenbode´s Lory

 

Druh Chalscopsitta duivenbodei
Poddruhy 2
Výskyt Nová Guinea
Velikost 31 cm
Inkubační doba 25 dní
Počet vajec 2
Potrava nektar, pyl, med, larvy
Cena 10 000 Kč

 

Poddruhy:

Lori olivový západní Chalscopsitta duivenbodei duivenbodei
Lori olivový východní Chalscopsitta duivenbodei syringanuchalis


Je to jeden z největších loriů. Barva opeření je tmavě olivově hnědá, čelo, přední část lící, bradu, ohbí křídel, stehna a spodní krovky křídelní žluté, týl a krk s tmavě žlutým čárkováním, spodní část zad fialově modrá, vnější ocasní pera jsou se žlutým nádechem, vnitřní bronzově olivová s fialovým leskem, okruží oka černé, ozobí a oblast těsně okolo zobáku je holá a černá, duhovka oranžově červená, nohy tmavě šedé, zobák černý. Samice je podobná samečkovi s tím, že obvykle chybí žlutý nádech na vnějších ocasních perech. Samci jsou rovněž robustnější s větší hlavou a mohutnějším zobákem. Určení pohlaví endoskopií nebo analýzou DNA je však nezbytné. Mladí ptáci jsou stejní jako rodiče s tím, že mají mírně tmavší a matnější peří, tmavou duhovku a holé oblasti okolo zobáku a očí jsou bělavé. Východní subspecie je tmavší než nominátní poddruh.

Mimo hnízdní sezónu žije v párech nebo malých skupinkách do 10 jedinců.  Většinou jsou vidět pouze v letu nebo na vrcholcích vysokých stromů. Při sběru potravy jsou vídáni ve společnosti Loriů mnohobarvých a i jiných ptáků živících se nektarem. Pohybují se podél okrajů lesa a zalétávají i do otevřené krajiny.  Jakékoliv informace o hnízdění v přírodě nejsou k dispozici.

Lori olivový je poměrně oblíbený papoušek a to jak ve voliérách chovatelů, tak i jako domácí mazlíček, ale vzhledem k jeho počtu ne až tak rozšířen. Důvodem je bezpochyby jeho živá, zvídavá a přátelská povaha, stejně jako unikátní barevná kombinace jeho opeření. Hnědá, žlutá a modrá barva peří je pro něj charakteristická a žádný jiný papoušek se touto kombinací pochlubit nemůže. V novém prostředí bývají v prvních dnech ostražití, avšak brzy si zvyknou a stanou se vůči chovateli důvěřiví. Po aklimatizaci jsou tvrdí a odolní. Velmi rádi se koupou nebo sprchují. Udává se, že se v zajetí dožívají 28 - 32 let. Minimální teplotu se udává 10oC. Do voliér je vhodné umístit budku celoročně, protože ptáci v ní nocují. V České republice je chován od roku 1988, kdy ho dovezl a poté i odchoval P.Adamčík. Hnízdní období začíná v březnu a trvá do září, pokud však mají odpovídající podmínky, hnízdí celoročně. Odchovů se dnes již dosahuje poměrně snadno, často a i dvakrát až třikrát v sezóně. Při toku samec poskakuje okolo samice, roztahuje před ní křídla a imponuje jí svítivě žlutou barvou na spodu křídel. Samice snáší 2 vejce, inkubace je okolo 25 dní, po dalších 8 - 9 týdnech mladí vylétají z budky. Odstavit se mají po dalších dvou měsících, nebo i dříve, pokud se rodiče chystají k dalšímu hnízdění. Pohlavně dospívají ve 2 - 3 letech. V České republice se tento lori chová minimálně v pěti chovech, v rámci celé Evropy je registrováno zatím něco přes 40 párů.


čeleď: Loriidae- Loriovití

Loriové jsou papouškové střední a menší velikosti, velice pestrých barev a jejich jazyk se zobákem je vzhledem k jejich potravě zcela odlišný od ostatních papoušků. Jejich základní potravou je nektar a samozřejmostí je dostatečné množství ovoce. Jsou to velice živý a inteligentní papouškové, které je možno bez větších problémů ochočit. Jejich domovinou je podle výskytu druhů Austrálie, Nová Guinea, Indonésie, Filipíny a ostatní přilehlé ostrovy.