Krmení

    Základem krmení je tekutá kaše tzv. Nektar, který je možno podávat ve dvou provedeních. Buď to lze si nektar připravit domácí výrobou, dle receptury kterou mi doporučí chovatel od kterého si budu brát odchov, samozřejmě zde také zmíním nějaké dostupné receptury, tak jak je připravují někteří chovatelé u nás nebo ve světě. A nebo druhou, asi jednoduší možností je průmyslová strava, nebo někteří chovatelé ještě využívají třetí možnost a to je kombinace obojího. Jak jsem našel v různých dostupných zdrojích tak samozřejmě jako ve všem tak i zde jsou zastánci a odpůrci jednoho či druhého. Takže tady v tom směru je to na zvážení každého jednotlivce jakou formu si vybere. Pokud tady k té debatě mohu vyjádřit svůj názor, tak si myslím a také tuto formu preferuji je střední cesta. Samozřejmě své papoušky mám rád a rád jim připravuji svoji vlastní stravu (nektar), ale také z časových důvodů někdy připravuji průmyslovou stravu. Myslím si, že forma střední cesty je optimální z hlediska vyváženého rozložení vitamínů, minerálních látek a ostatních látek potřebných  třeba k trávení, kvalitě peří atd. Nikdy a to opakuji ještě jednou, nikdy nemohu domácí stravou nahradit všechny potřebné látky, které Loriové potřebují k životu. Samozřejmě do nektarů lze přidat různé minerální látky a vše ostatní v doplňkové stravě, ale na druhou stranu nikdo nejsme domácí chemici, abychom dokázali stravu opravdu připravit absolutně vyváženou. Samozřejmě na druhé straně je fakt ten, že podle mého názoru nikdo si nenůže být 100% jist, jak vlastně strava pro Lori má být vyvážená. Asi z mého hlediska je nejhorší ale varianta ta, že do vyvážené průmyslové stravy budeme dále cpát další polotovary, které budeme zamixovávat a ještě doplňovat vitamíny. To jen z vyvážené stravy jen uděláme nevyváženou a jen celý pokrm znehodnotíme. Takže rozhodnutí je na každém, jestli "vařit" či míchat průmyslovou stravu. Každopádně na toto téma se všude vede mnoho debat, takže žádná varianta určitě není špatná. Stejně poslední slovo mají ti, co tu stravu dostávají, takže to co jim bude chutnat více to by asi měli dostávat častěji.

        Co se týče průmyslové stravy, tak nejlepším co můžeme svým papouškům nabídnout je německý Nekton Lori. Sice je proti ostatním dosti dražší (3kg stojí cca1850 Kč), ale opravdu je to kvalita. Dále na českém trhu můžeme sehnat u nás docela dost rozšířený Orlux Lori, zde je cena již lidovější (3kg cca 450 Kč), ale na naše poměry určitě postačující.

    Co se týče ovoce, tak to Loriové milují, takže jim ho předkládáme stále. Za prvé je zde dostatek vitamínů a za druhé se při konzumaci ovoce velice dobře umějí Loriové zabavit. Oproti ostatním papouškům ho nekonzumují rovnou, ale nejdříve ho zobákem rozmělní a teprve potom vysajou šťávu. Podáváme veškeré ovoce, které máme k dispozici. Z počátku musíme vyzkoušet, jaké vlastně bude tomu našemu chutnat, poněvadž někteří Loriové dokážou být vybíraví. Ale většinou to bývá výjimka, po čase se naučí i to co nejdříve nekonzumovali. Podáváme jablka, hrušky, hroznové víno, meloun, banán nebo jakékoli zelené krmivo jako je žabinec, salát a.j. V jaké formě je budeme těm svým podávat záleží na každém.

    Některé druhy Loriů lze krmit smeny nebo vaječnou směsí. Někteří chovatelé podávají máčené piškoty, vařenou rýži nebo nakrájená vejce.


čeleď: Loriidae- Loriovití

Loriové jsou papouškové střední a menší velikosti, velice pestrých barev a jejich jazyk se zobákem je vzhledem k jejich potravě zcela odlišný od ostatních papoušků. Jejich základní potravou je nektar a samozřejmostí je dostatečné množství ovoce. Jsou to velice živý a inteligentní papouškové, které je možno bez větších problémů ochočit. Jejich domovinou je podle výskytu druhů Austrálie, Nová Guinea, Indonésie, Filipíny a ostatní přilehlé ostrovy.