Lori límcový - Collared Lory

/album/lori-limcovy-collared-lory/lori-limcovy-1-jpg/

—————

/album/lori-limcovy-collared-lory/lori-limcovy-2-jpg/

—————

/album/lori-limcovy-collared-lory/lori-limcovy-3-jpg/

—————

/album/lori-limcovy-collared-lory/lori-limcovy-4-jpg/

—————

—————


Lori límcový

 

Druh Phigys solitarius
Poddruhů 0
Výskyt Fidži, Lau
Velikost 20 cm
Počet vajec 2
Inkubační doba 28 dní
Potrava nektar, zrniny, ovoce
Cena 30 000 Kč

Barva opeření je červená, uzdička, čelo a temeno hlavy je tmavě purpurové, záda, křídla, spodní krovky křídelní a spodní krovky ocasní zelené, týl a kostřec žlutozelené, břicho a stehna fialově modré až purpurové, úzké okruží oka černé, duhovka červená až červenohnědá, oranžová, nohy růžově oranžové, zobák oranžový. Žlutozelená pera v týlu má prodloužená a umí je vztyčit podobně jako kakaduové chocholku na hlavě. Samice nemá tak sytou barvu a zadní temeno hlavy je se zeleným nádechem.

Mimo hnízdní sezónu jsou obvykle vidět v malých skupinkách čítajících 5 – 8 jedinců, avšak na kvetoucích stromech lze příležitostně spatřit velká hejna.

Jedná se o živého a aktivního papouška, který snadno přivykne na společnost lidí. Není příliš hlučný, přestože jeho hlasový projev je výrazný. K jiným druhům ptáků bývají obvykle agresivní a to i mimo hnízdní sezónu. Skupinový chov je možný pouze ve velké voliéře, kde má každý pár možnost hájit si své teritorium. Chov jako takový je považován za náročný a nelze ho doporučit začátečníkům. Ptáci se v zajetí jen těžko aklimatizují a velmi obtížně přivykají na náhradní potravu. V chovech jsou náchylní na napadení organismu bakteriemi a houbami, vysoká hygiena chovu je bezpodmínečně nutná. Velmi často hynou zcela náhle bez viditelných vnějších symptomů. Těžko snáší změnu stravy. Velmi rádi se koupou. Větší voliéry mohou být osázeny rostlinami, v menších voliérách nebo klecích se to však nedoporučuje, protože je mohou loriové límcoví zničit. Jakožto, že tento druh ve volné přírodě je velmi stěhovavý tak se u něj při chovu doporučují i větší voliéry. V ČR je tento druh evidován ve dvou chovech.


čeleď: Loriidae- Loriovití

Loriové jsou papouškové střední a menší velikosti, velice pestrých barev a jejich jazyk se zobákem je vzhledem k jejich potravě zcela odlišný od ostatních papoušků. Jejich základní potravou je nektar a samozřejmostí je dostatečné množství ovoce. Jsou to velice živý a inteligentní papouškové, které je možno bez větších problémů ochočit. Jejich domovinou je podle výskytu druhů Austrálie, Nová Guinea, Indonésie, Filipíny a ostatní přilehlé ostrovy.